ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
WOLONTARIAT
KLUB OŚMIU

wolontariat

Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Innym określeniem jest ochotnik (choć ten wyraz ma też inne znaczenia). Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.
„Dzień Różnych Nacji” wolontariat 2015

Drukuj

front

Wolontariusze i Samorząd Uczniowski dziękują wszystkim, którzy 1 kwietnia 2015 (środa, ostatni dzień przed przerwą świąteczną, Prima Aprilis) obchodzili w naszej szkole „Dzień Różnych Nacji”. Każda klasa wylosowała nazwę narodowości lub grupy społecznej, za którą trzeba było się przebrać.

Konkurs na najbardziej liczebnie przebraną klasę przeszedł najśmielsze oczekiwania pomysłodawców (wolontariuszy) i sympatyków idei.

Szkoła wypełniła się Romami-3a, Amerykanami-2l, Francuzami-2k, Irlandczykami-3c, Hindusami-2a, Indianami- 3d, Kowbojami- 2b, Meksykanami-2p, Ludźmi ze wsi-1a. Te grupy były najliczniej reprezentowane. Romowie z 3a bawili tego dnia całą szkołę, grając i śpiewając dodatkowo. Gratulujemy wszystkim, którzy tego dnia pokazali, że są otwarci i tolerancyjni, ponadto mają dystans do siebie i potrafią pracować na rzecz grupy, swojej klasy i całej społeczności szkolnej. Kreatywność naszych uczniów naprawdę nas zaskoczyła!

Szczególne wyrazy uznania dla klas: 3a, 2l i 1a, bowiem 100% ich uczniów włączyło się do zabawy. Klasy te zostały równorzędnymi zwycięzcami i w nagrodę otrzymają po 120 zł na pizzę. Dwie nagrody sponsoruje wolontariat, a jedną Samorząd Uczniowski.

W roku szkolnym upływającym pod hasłem promocji postaw tolerancji akcja ta służyła budowaniu w uczniach postaw otwartości i ciekawości na to co inne, obce poprzez zabawę i rozwijaniu umiejętności dystansowania się do samego siebie. Zwróciła też uwagę na potrzebę działań antydyskryminacyjnych.

><><GALERIA><><

Elżbieta Bołbot, Joanna Fiłończuk

 

„Dzień na TAK”

Drukuj

front

<<<<<GALERIA>>>>>

„Dzień na TAK”- doroczna akcja klubów Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu z okazji pierwszego dnia wiosny, 21 marca, który jest obchodzony również jako Światowy Dzień Zespołu Downa, pod patronatem ONZ. W tym roku obchody tego dnia w naszej szkole przypadły na 20 marca 2015, piątek. Tego dnia spaliliśmy „Marzannę”, która oprócz symbolizowania dyskryminacji osób niepełnosprawnych umysłowo, była głównie symbolem szeroko pojętej dyskryminacji.

Marzanna powstawała prze dwa tygodnie. Samo techniczne przygotowanie kukły wypełnionej słomą, było nie lada wyzwaniem. Najpierw oczywiście odbywały się zajęcia, podczas których uczniowie mierzyli się stereotypami. Była to w pewnym sensie naturalna kontynuacja tematy podjętej w związku z Nocą Filmową. Podczas pozalekcyjnych spotkań wolontariuszy poruszaliśmy zagadnienia dotyczące praw ludzi z zespołem Downa. Powstało sporo etykietek, zawierających szkodliwe stereotypy, nieuzasadnione uprzedzenia, fobie. Klasa II A pod okiem p. Elżbiety Bołbot te mało chlubne metki upięła do stroju Marzanny, a następnie z wielką satysfakcją, dokonała spalenia kukły.

 

„Dzień Różnych Nacji” 2015

Drukuj

stroje 20151 kwietnia (środa, ostatni dzień przed przerwą świąteczną, Prima Aprilis) będziemy obchodzili w naszej szkole „Dzień Różnych Nacji”. Każda klasa wylosuje nazwę narodowości lub grupy społecznej, za którą będzie trzeba się przebrać.

Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej liczebnie przebraną grupę. 1 kwietnia przedstawiciele wolontariatu na 3 i 4, ewentualnie 5 godzinie lekcyjnej przejdą po klasach i sprawdzą liczbę przebranych osób. Klasa, w której najwięcej osób przebierze się (wynik procentowy) wygrywa pizzę (albo coś innego wedle życzenia). Wolontariusze przeznaczyli 120 zł z „Kosmopolitycznego Kiermaszu Ciasta” na tę nagrodę.

Konkurs ma na celu promocję i kształtowanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych narodów, kultur, grup społecznych, ale także kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz kreatywności.

Zachęcamy do udziały w konkursie i życzymy dobrej zabawy!

Wolontariusze

 

NOC FILMOWA - 2015

Drukuj

Wolontariusze zapraszają na   Charytatywną Noc Filmową    w piątek, 6 marca 2015 od godz. 20.00

Wszelkie informacje i zapisy u pani Elżbiety Bołbot, sala 112.

Liczba miejsc ograniczona.

Tegoroczna Noc Filmowa, obok przesłanki charytatywnej, ma na celu promowanie pozytywnych postaw wobec odmienności – narodowych, kulturowych, światopoglądowych. Podczas seansów wspólnie zastanowimy się nad pojęciami tolerancji i niedyskryminacji.

Kapcie, śpiwory, przekąski mile widziane. Te ostatnie, najlepiej: zgodne z zasadami dobrze zbilansowanej diety ;)

Zapraszamy!

 

Szlachetna paczka 2014

Drukuj

Drodzy Darczyńcy!
witajcie w Drużynie SZLACHETNEJ PACZKI!

paczka600

Już po raz 5 wybraliśmy rodzinę, której WSPÓLNIE przygotujemy SZLACHETNĄ PACZKĘ.

Dziękujemy, że chcecie razem z nami nieść mądrą pomoc. Dzięki WAM rodzina, która dzisiaj przegrywa walkę z biedą, otrzyma nadzieję i inspirację do samodzielnego poradzenia sobie w życiu.

Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarunkiem, ale strzałem prosto w serce. Przygotowana przez NAS paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To znak, że potrzebujący są dla kogoś ważni i że jest ktoś, kto w nich uwierzył po to, aby oni potrafili uwierzyć w siebie.

W gablocie Wolontariatu na I piętrze oraz pokoju nauczycielskim znajdziecie opis rodziny, którą wybraliśmy i listę potrzeb jej członków. Ponadto pani Ela Bołbot odpowie na wszystkie pytania związane z paczką.

Zapraszamy do WSPÓLNEJ akcji!

Na czwartek 27 listopada zaplanowaliśmy kiermasz ciasta. Dochód z niego zasili Szlachetną Paczkę.

WOLONTARIUSZE

 


Strona 2 z 10

Krótko

Nasz patron
Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, król Polski i wielki książę litewski od 1576, po ślubie (w tym samym roku) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego. Przez wielu historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich królów elekcyjnych.