WOLONTARIAT >>> akcje wolontariatu >>> Maraton pisania listów Amnesty International 2012

Maraton pisania listów Amnesty International 2012

front„Aleś Bialacki jest jednym z czołowych obrońców praw człowieka na Białorusi, jak również Przewodniczącym Centrum Praw Człowieka "Wiosna". 4 sierpnia 2011 roku został aresztowany, a 24 listopada 2011 roku osadzony w więzieniu na cztery i pół roku. Amnesty International uważa, że uwięzienie Alesia Bialackiego ma na celu uniemożliwienie mu dalszej działalności na rzecz obrony praw człowieka, a także uznaje Alesia Bialackiego za więźnia sumienia.

Aleś Bialacki nie został poddany sprawiedliwemu procesowi sądowemu. Część zaprezentowanych dowodów była anonimowa lub ich autentyczność była wątpliwa. W trakcie przesłuchań niektórych spośród świadków zadawano pytania niezwiązane z aktem oskarżenia, a odnoszące się do działalności Alesia Bialiackiego na rzecz obrony praw człowieka, bądź pytania dotyczące działalności samych świadków.” Źródło: Amnesty Internatiolnal

8 i 9 grudnia 2012 roku można było  napisać list w jego obronie i nie tylko jego. To właśnie zrobiliśmy. Wspólnie z kolegami i niektórymi z naszych absolwentów w V Liceum Ogólnokształcącym im. króla Jana III Sobieskiego, na zaproszenie Dyrekcji oraz społeczności liceum, wzięliśmy udział w maratonie pisania listów Amnesty International.  Pierwsza grupa pisała listy pod opieką pani Joanny Sołowianowicz. Druga grupa- uczniowie z klas z rozszerzonym programem nauczania języka angielskim pod opieką pani Elżbiety Bołbot pisali, oczywiście po angielsku, do prezydenta Białorusi właśnie w sprawie Alesia Bialackiego.

<<foto galeria>>