WOLONTARIAT
KLUB OŚMIU

wolontariat

Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Innym określeniem jest ochotnik (choć ten wyraz ma też inne znaczenia). Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Walentynki WOLONTARIATU 2016

front walenty2016W Publicznym Gimnazjum nr 18 pamiętamy zarówno o zakochanych jak i o tych, którzy ciągle szukają bratniej duszy. Dlatego też w poniedziałek 15 lutego wspominając święto zakochanych oraz dzień singla członkinie Szkolnego Koła Wolontariatu mnożyły miłość i przyjażń wśród uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły rozdając symboliczne serduszka. To była wspaniała okazja do tego, by na twarzach obdarowanych zobaczyć uśmiech. Po zrealizowaniu odpowiedzialnej misji przekazywania dobra na wolontariuszki czekał słodki serduszkowy poczęstunek.

<<galeria>>>

Wspieramy Szlachetną Paczkę - 2015

paczkaDRODZY DARCZYŃCY, SZANOWNI RODZICE, UCZNIOWIE
Po raz kolejny członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przyłączyli się do akcji Szlachetnej Paczki. 21 listopada wybraliśmy rodzinę, której chcemy pomóc, a tym samym sprawić, by nadchodzące święta Bożego Narodzenia były czasem radości. Rodzina potrzebuje podstawowych rzeczy, które dla nich są nieosiągalne. Wierzymy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zorganizować potrzebną pomoc.
Drużyno Szlachetnej Paczki przy Publicznym Gimnazjum nr 18- startujemy !

POTRZEBY RODZINY:

„Dzień Różnych Nacji” wolontariat 2015

front

Wolontariusze i Samorząd Uczniowski dziękują wszystkim, którzy 1 kwietnia 2015 (środa, ostatni dzień przed przerwą świąteczną, Prima Aprilis) obchodzili w naszej szkole „Dzień Różnych Nacji”. Każda klasa wylosowała nazwę narodowości lub grupy społecznej, za którą trzeba było się przebrać.

Konkurs na najbardziej liczebnie przebraną klasę przeszedł najśmielsze oczekiwania pomysłodawców (wolontariuszy) i sympatyków idei.

Szkoła wypełniła się Romami-3a, Amerykanami-2l, Francuzami-2k, Irlandczykami-3c, Hindusami-2a, Indianami- 3d, Kowbojami- 2b, Meksykanami-2p, Ludźmi ze wsi-1a. Te grupy były najliczniej reprezentowane. Romowie z 3a bawili tego dnia całą szkołę, grając i śpiewając dodatkowo. Gratulujemy wszystkim, którzy tego dnia pokazali, że są otwarci i tolerancyjni, ponadto mają dystans do siebie i potrafią pracować na rzecz grupy, swojej klasy i całej społeczności szkolnej. Kreatywność naszych uczniów naprawdę nas zaskoczyła!

Szczególne wyrazy uznania dla klas: 3a, 2l i 1a, bowiem 100% ich uczniów włączyło się do zabawy. Klasy te zostały równorzędnymi zwycięzcami i w nagrodę otrzymają po 120 zł na pizzę. Dwie nagrody sponsoruje wolontariat, a jedną Samorząd Uczniowski.

W roku szkolnym upływającym pod hasłem promocji postaw tolerancji akcja ta służyła budowaniu w uczniach postaw otwartości i ciekawości na to co inne, obce poprzez zabawę i rozwijaniu umiejętności dystansowania się do samego siebie. Zwróciła też uwagę na potrzebę działań antydyskryminacyjnych.

><><GALERIA><><

Elżbieta Bołbot, Joanna Fiłończuk

„Dzień na TAK”

front

<<<<<GALERIA>>>>>

„Dzień na TAK”- doroczna akcja klubów Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu z okazji pierwszego dnia wiosny, 21 marca, który jest obchodzony również jako Światowy Dzień Zespołu Downa, pod patronatem ONZ. W tym roku obchody tego dnia w naszej szkole przypadły na 20 marca 2015, piątek. Tego dnia spaliliśmy „Marzannę”, która oprócz symbolizowania dyskryminacji osób niepełnosprawnych umysłowo, była głównie symbolem szeroko pojętej dyskryminacji.

Marzanna powstawała prze dwa tygodnie. Samo techniczne przygotowanie kukły wypełnionej słomą, było nie lada wyzwaniem. Najpierw oczywiście odbywały się zajęcia, podczas których uczniowie mierzyli się stereotypami. Była to w pewnym sensie naturalna kontynuacja tematy podjętej w związku z Nocą Filmową. Podczas pozalekcyjnych spotkań wolontariuszy poruszaliśmy zagadnienia dotyczące praw ludzi z zespołem Downa. Powstało sporo etykietek, zawierających szkodliwe stereotypy, nieuzasadnione uprzedzenia, fobie. Klasa II A pod okiem p. Elżbiety Bołbot te mało chlubne metki upięła do stroju Marzanny, a następnie z wielką satysfakcją, dokonała spalenia kukły.

„Dzień Różnych Nacji” 2015

stroje 20151 kwietnia (środa, ostatni dzień przed przerwą świąteczną, Prima Aprilis) będziemy obchodzili w naszej szkole „Dzień Różnych Nacji”. Każda klasa wylosuje nazwę narodowości lub grupy społecznej, za którą będzie trzeba się przebrać.

Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej liczebnie przebraną grupę. 1 kwietnia przedstawiciele wolontariatu na 3 i 4, ewentualnie 5 godzinie lekcyjnej przejdą po klasach i sprawdzą liczbę przebranych osób. Klasa, w której najwięcej osób przebierze się (wynik procentowy) wygrywa pizzę (albo coś innego wedle życzenia). Wolontariusze przeznaczyli 120 zł z „Kosmopolitycznego Kiermaszu Ciasta” na tę nagrodę.

Konkurs ma na celu promocję i kształtowanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych narodów, kultur, grup społecznych, ale także kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz kreatywności.

Zachęcamy do udziały w konkursie i życzymy dobrej zabawy!

Wolontariusze