Narodowe czytanie 2020

logoBALLADYNA JULIUSZA SŁOWACKIEGO

LEKTURĄ DZIEWIĄTEJ ODSŁONY NARODOWEGO CZYTANIA

Z tej okazji Prezydent – Andrzej Duda - skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału w akcji.

„…Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy …”

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat ten łączy w sobie realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzony jest na tle baśniowych dziejów. Opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę.

Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania w naszej szkole 8 września 2020 roku uczniom klasy VI i VII dyrekcja szkoły i nauczyciele czytali scenę trzecią aktu pierwszego „Balladyny”. W poszczególne role wcieli się:

Kirkor -p. Dyrektor Dariusz Mierzyński, Balladyna – p. Wicedyrektor – Hanna Szymańska, Alina – p. Barbara Zajkowska, Matka – p. Alina Wardowicz, Skierka – p. Dorota Artysiewicz, Sługa – p. Barbara Szymańska.

Fragment przeczytanej sztuki bardzo przypadł do gustu naszej młodzieży dowodem czego były duże brawa dla aktorów. Mamy nadzieję, że ten przeczytany fragment będzie w niedalekiej przyszłości zachętą dla uczniów do lektury książki.

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  <foto6>

Nauczyciele bibliotekarze