Rady dla Rodziców - Przedszkole 87

1. Spokojnie wejdź do przedszkola. Nie przeciągaj pobytu w szatni: pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je, pożegnaj, przekaż nauczycielowi i wyjdź.
  2. Nie znikaj bez pożegnania. A co bardzo ważne: nie przedłużaj pożegnania.
  3. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze podczas rozstania. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  4. Nie obiecuj: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz mu dać maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny.
  5. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inna osoba, którą dziecko zna.
  6. Staraj się określać w miarę dokładnie, kiedy przyjdziesz po dziecko. „Odbiorę cię z przedszkola po obiedzie/po zupie”. To dla dziecka dobra miara czasu, ponieważ wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, żeby dotrzymywać słowa.
  7. Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że dziecko płacze.
  8. Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, ciekawe zabawki. Życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując jego uwagę czymś miłym i pozytywnym.

Dołożymy wszelkich starań, aby każde dziecko pomyślnie przeszło okres adaptacji.