Dbajmy o naszych ptasich przyjaciół 2019

frontm20191017 110120Każda pora roku jest dobra do przybliżenia uczniom wiedzy na temat środowiska przyrodniczego i jego ochrony.

Uczniowie z klas: III B oraz I B pod kierunkiem nauczycieli – p. Grażyny Nieścior oraz p. Eweliny Hryniewickiej już od jesieni obserwowali przeloty ptasich migrantów i uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których zdobywali wiedzę na temat siedmiu chronionych i coraz rzadszych ptaków z rzędu siewkowych. Dowiedzieli się, że bataliony, czajki, krwawodzioby, kszyki, rycyki, słonki czy kuliki wielkie (krytycznie zagrożone – wg Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) wybierają na zimowiska bogate w pokarm wybrzeża Francji, gdzie trafiają na szczyt sezonu polowań, w trakcie których ginie ich co roku ponad 17 milionów.

Nasi młodzi ornitolodzy wzięli udział w Międzynarodowej Kampanii „Łączą Nas Ptaki”. Przygotowali prace plastyczne przedstawiające najbardziej inspirujące ptaki siewkowe i napisali listy, które zostały wysłane do ich rówieśników we Francji z prośbą o podjęcie wspólnych działań, by chronić rzadkie ptasie gatunki.

Czekamy teraz na odpowiedź naszych francuskich kolegów. Zachęcamy jednocześnie wszystkich Was do pomocy pierzastym przyjaciołom w czasie nadchodzących chłodów i mrozów. Kawałek słoninki czy garść ziaren pozwoli im łatwiej przetrwać zimę. Pamiętajcie jednak, by dokarmiać ptaki regularnie.

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  <foto6>  <foto7>

Grażyna Nieścior i Ewelina Hryniewicka