Akcje

Narodowe Czytanie 2019 -

front111Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Był to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W naszej szkole uczniom klasy V i VI czytał p. Dyrektor Dariusz Mierzyński - nowelę Sachem. Młodzież z zainteresowaniem słuchała tekstu o historii indiańskiego wodza, którego przewrotny los bardzo upokorzył. Jest to przestroga dla współczesnych, aby pamiętać o szacunku do narodowej kultury, tradycji, ojczystego języka. <foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>

Nauczyciele bibliotekarze

rok2019 2020

Najlepszymi Rzetelnymi Czytelnikami SP 48 i PG nr 18 zostali..

Informujemy, że „Najlepszymi Rzetelnymi Czytelnikami SP 48 i PG nr 18”

w roku szkolnym 2018/2019 zostały odpowiednio:

Julia Żukowska, kl. II B i   Wiktoria Szawluk, kl. III L

<foto1>  <foto2>

Nasze gratulacje!!!

WYNIKI KONKURSU NA POSTAĆ „EKOLUDKA”

front20190701 080955Uprzejmie informujemy iż jurorzy konkursu ogłoszonego w ramach 8 Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom postanowili nagrodzić następujących uczniów: <foto1>  <foto2>

1. Zofię Pawilcz kl. 1A,
  2. Małgorzatę Rogowską kl. 1A,
  3. Nicę Tarnachowicz kl. 2A,
  4. Michalinę Niewińską kl. 2A,
  5. Adriana Milera kl. 2A,
  6. Julię Andruk kl. 2B,
  7. Marlenę Pajko kl. 2B,
  8. Gabrielę Bożyk kl. 2C,
  9. Julię Sawicką kl. 2C.

Gratulujemy Nauczyciele Bibliotekarze

Bez stresu dla środowiska 2019

front dawid17 czerwca 2019r. zagościli w szkole pracownicy Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowo-Produkcyjnego "LECH" Spółka z o.o. Goście przywieźli do szkoły nagrody w konkursie zbiórki zużytych baterii pt.: Bez stresu dla środowiska”:

1. Za I miejsce w Białymstoku i tytuł EKOSZKOŁY dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5. Szkoła otrzymała nagrodę wartości 1000zł (słowniki PWN, plansze dydaktyczne i podświetlany globus).
  2. Za I miejsce indywidualnie dla Dawida Śliwki klasa I b - tytuł EKOUCZNIA. (nagroda o wartości -400 zł).
  3. Za III miejsce indywidualnie dla Marty Cichockiej z klasy II b - tytuł EKOUCZNIA (nagroda o wartości -200 zł).

Uczniowie naszej szkoły zebrali w roku szkolnym 2018/2019 ponad 1600 kg baterii!!!

Wyróżniono dodatkowo jeszcze dziewięcioro uczniów, którzy również uzyskali tytuły EKOUCZNIA, a nagrody ufundował Dyrektor Szkoły – p. Dariusz Mierzyński

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5

Koordynator akcji w szkole: Barbara Szymańska