ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
ZSP nr 5 w Białymstoku WITA. Zob@cz nas od dobrej strony....
nazwy szkol1
 
   zsp5 logo 300 male godlo2


Nasi nauczyciele nagrodzeni

Drukuj

front1front2

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Podlaski Kurator Oświaty oraz prezydent Białegostoku spotkali się z nauczycielami.
Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku otrzymała Pani Joanna Fiłończuk.
Nagrodę Podlaskiego Kuratora Oświaty uzyskała Pani Regina Siemiończyk. GRATULUJEMY!!!!!
(źródło1 oraz źródło2)
foto1   foto2   foto3   foto4   foto5   foto6   foto7

 

Dzień Edukacji Narodowej w PG nr 18 - 2016 r.

Drukuj

front1front2

front3front4

Galeria zobacz

 

WARSZTATY W CLZ „BYLI…BYŁO…”

Drukuj

frontDSC0163027 września uczestniczyliśmy w wyjątkowych warsztatach historycznych „Byli…było…” zorganizowanych w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Najpierw obejrzeliśmy wystawę obrazów: „kadisz dla dziewczyny w białej sukience” i „była biblioteka” oraz instalację ceramiczną „gliniane księgi” Wiesława Szumińskiego, dla którego impulsem do ich tworzenia stały się dwie opowieści: o młodej Żydówce zamordowanej przez hitlerowców podczas II wojny światowej i o zniszczeniu tykocińskiej biblioteki w latach 60.
XX wieku w trakcie pożaru w miasteczku.

Idąc śladami artysty szukaliśmy swoich własnych współczesnych interpretacji jego prac. Zajęcia, przez pryzmat sztuki i emocji, pomogły nam otworzyć się na inny sposób patrzenia na doświadczenia wojenne. Uświadomiły, jak ważnym jest ocalenie pamięci o świecie i ludziach, których już nie ma.

Unicestwienie lub pamięć i ocalenie – to bardzo ważne zagadnienie związane z II wojną światową i zagładą Żydów, istotne również w historii regionalnej wielokulturowego Podlasia. <<galeria>>

Uczniowie kl. III K.

 

Pamięci ppłka Aleksandra Rybnika.

Drukuj

frontDSC0160911 września minęło 70 lat od śmierci podpułkownika Aleksandra Rybnika, ps. „Dziki”.

Aleksander Rybnik urodził się w Starosielcach 13.12.1906 r. Jego pomnik znajduje się przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Jest też Patronem jednej z ulic na naszym osiedlu. Kim był?

W latach 1927-1930 był podchorążym Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. 15 sierpnia 1930 roku został mianowany podporucznikiem ze starszeństwem z 15 sierpnia 1930 roku i 42. lokatą w korpusie oficerów piechoty i przydzielony do 78 Pułku Piechoty w Baranowiczach. W okresie od 30 listopada 1938 roku do 20 marca 1939 roku dowodził 4 kompanią strzelecką Batalionu KOP „Wołożyn”. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, jako dowódca kompanii piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza.

W kwietniu 1941 roku został komendantem garnizonu Wilno. Aresztowany 12 kwietnia, miał być wywieziony na Syberię. Udało mu się uciec z transportu kolejowego 22 czerwca, podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego. W pierwszych dniach 1942 roku został mianowany komendantem Obwodu Armii Krajowej Słonim. Zagrożony aresztowaniem, w drugiej połowie 1943 roku schronił się na terenie województwa białostockiego, gdzie 10 grudnia został pełniącym obowiązki komendanta Obwodu Białystok Powiat, który wchodził w skład Inspektoratu Białostockiego AK. Od października 1944 roku był inspektorem Inspektoratu Białostockiego AK.

<<<galeria>>>

Więcej…
 

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego 2016 wygrała Eliza Gaińska z kl. III A

Drukuj

front mIMG 2169

W dn. 29 września 2016 r. w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

Startowało w nich 4 uczniów:

1. Gaińska Eliza – kl. III A,

2. Kaszewski Patryk – kl. II D,

3. Murzyn Marcel – II P,

4. Korotkiewicz Adrian – III P.

Uprawnionych do głosowania było 417.
Prawidłowo oddane głosy: 370.
Błędnie wypełnione karty do głosowania: 10.

<<<galeria>>>

Więcej…
 

Odebranie pucharu - IV miejsce w województwie - SPORT 2015-2016

Drukuj

puchar front

Oficjalna uroczystość wręczenia pucharów za współzawodnictwo sportowe szkół województwa podlaskiego.

PG nr 18 w roku szkolnym 2015/2016  uplasowało się na IV miejscu. Chłopcy zajęli 2 miejsce w województwie, dziewczęta 7 miejsce.

 

29 wrzesień 2016 - czwartek - wybory SU

Drukuj

wybory sam1

 

Batory Basket Cup 2016 r.

Drukuj

pl bat mW dniach 30.09-02.10.2016 r. MKS „Batory 18” wspólnie z Dyrektorem PG 18 organizują


I Ogólnopolski Turniej Koszykówki Dziewcząt Rocznik 2002 „Batory Basket Cup”.


Uczestnikami turnieju będą drużyny z różnych regionów Polski.
Wszystkich zainteresowanych niecodziennym widowiskiem sportowym serdecznie zapraszamy !!

terminarz

<<Powiększ plakat>>

 

Konkursy przedmiotowe 2016_2017

Drukuj

Uwaga uczniowie!

Link do regulaminów i terminów konkursów przedmiotowych.

Do 5 października musicie zgłosić się do nauczyciela lub Pani wicedyrektor Hanny Szymańskiej, aby zadeklarować udział w etapie szkolnym konkursów przedmiotowych.

 

Nauczyciele odpowiedzialni:

Więcej…
 

XXIV rocznica przeniesienia relikwii św. męcz. Gabriela z Grodna do Białegostoku

Drukuj

m DSC0181W dniach 21 -22 września w białostockiej Katedrze pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości XXIV rocznicy przeniesienia z Grodna do Białegostoku relikwii św. męcz. Gabriela.  Po zakończonej Boskiej Liturgii sprawowanej przez hierarchów Cerkwi odbyła się uroczysta procesja wokół Katedry, podczas której niesione były relikwie św. Męczennika Gabriela.

W uroczystościach ku czci św. Gabriela patrona dzieci i młodzieży wzięła też udział grupa uczniów klas III Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku pod duchową opieką ks. Mariusza Romańczuka. <<<foto powiększ>>>

Przeniesienie relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku możliwe było dzięki staraniom ówczesnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy 22 września 1992 r. Od dwudziestu jeden lat co wtorek w Katedrze odprawiane jest specjalne nabożeństwo – akatyst ku czci Świętego.

Tradycją jest iż relikwie Świętego Gabriela w okresie 3 maja – 21 września przebywają w monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach. Zaś w pozostałej części roku w białostockiej Katedrze pw. św. Mikołaja.

 

Festyn wyborczy 2016

Drukuj

mDSC0511622.09.2016r. odbył w naszym gimnazjum festyn wyborczy, na którym zaprezentowali się kandydaci do Zarządu SU.

Są to (numery wg kolejności na listach wyborczych):

1. Eliza Gaińska – kl. III A,

2. Patryk Kaszewski – kl. II D,

3. Marcel Murzyn – kl. II P,

4. Adrian Korotkiewicz – kl. III P.

Wybory do Zarządu SU odbędą się w czwartek 29.09.2016r i dlatego od czwartku (22.09.2016r.) do wtorku (27.09.2016r.) kandydaci na stanowisko Przewodniczącego Zarządu SU mogą prowadzić kampanię wyborczą. W środę (28.09.2016r) i w czwartek –(29.09.2016r.) obowiązuje cisza wyborcza. Drodzy Uczniowie! Czytajcie hasła wyborcze, rozmawiajcie z Kandydatami, żebyście mogli podjąć właściwą decyzję. Przewodniczący Zarządu SU będzie Was reprezentować przez cały rok szkolny 2016/2017.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7 foto8 foto9

Opiekunowie SU

 

“Prawa dziecka a problemy współczesnego świata”.

Drukuj

cert 200

 

Otrzymaliśmy dyplom za udział PG 18 w projekcie edukacyjnym "Prawa dziecka a problemy współczesnego świata". Projekt realizowaliśmy w roku szkolnym 2015/2016.

 

<<<powiększ dyplom>>>


Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

 

II miejsce chłopaków z PG nr 18 w województwie 2015-2016

Drukuj

 

WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

<<tabela końcowa pobierz>>

logoszs4

 

 

Ubezpieczenie w PG nr 18

Drukuj

Informacja dotycząca ubezpieczenia uczniów w PG nr 18 w rok.szk. 2016/2017

Artykuł po 10 dniach zostanie przeniesiony do działu ogłoszeń.

 

Adrian Matwiejuk otrzymał stypendium Prezydenta Białegostoku 2016

Drukuj

frontP1280987

 

Absolwent Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku

 

Adrian Matwiejuk

 

 otrzymał stypendium naukowe Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

<<galeria>>

 

Jakub Kaliszewski oraz Pan dyrektor Dariusz Mierzyński nagrodzeni medalami.

Drukuj

front 1

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył uczniom i nauczycielom medale „Diligentiae – za pilność”.  Podczas uroczystości w Auli Magna Pałacu Branickich inaugurujących rok szkolny 2016/2017 prezydent Białegostoku wręczył medale 87 uczniom oraz 85 nauczycielom. Wśród nagrodzonych był uczeń PG nr 18 w Białymstoku Jakub Kaliszewski oraz Pan dyrektor Dariusz Mierzyński.

Medal Diligentiae ustanowił w 1786 roku król Stanisław August Poniatowski dla uhonorowania najlepszych uczniów szkół Komisji Edukacji Narodowej. W zapiskach historycznych czytamy, że król świętując w Białymstoku jubileusz 20–lecia koronacji wizytował białostocką szkołę i kazał sobie przedstawić najpilniejszych uczniów, których własnoręcznie dekorował medalami „Diligentiae”.

Medal, który dziś otrzymują najpilniejsi uczniowie, jest symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To prestiżowa nagroda dla osób, które swoją postawą, przykładem życia i postępowania są wzorem dla innych, są dla nich szczególnym autorytetem. Mam nadzieję, że codzienną pracą i postawą w szkole będziecie dążyć do osiągnięcia jak najlepszych wyników w nauce.

Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest raz w roku szkolnym w kategoriach „uczeń” oraz „nauczyciel nominowanego ucznia”, a wręczane jest podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego.

Podczas uroczystości wręczono również dwadzieścia aktów powierzeń na stanowiska dyrektorów szkół oraz pięć podziękowań dyrektorom, którzy zakończyli swoje kadencje. Wydarzenie urozmaicił chór Miasta Białegostoku pod dyrygenturą Anny Stankiewicz, Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Franciszka Mocarskiego oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 26. Słuchacze Samorządowego Ogniska Baletowego wykonali poloneza. <<źródło www.bialystok.pl>>

<<<<galeria>>>

 


Strona 10 z 47